Przyczyny i objawy przegrzania się laptopa

środa, 21 lipca 2010
Wyjątkowo upalne dni dają się we znaki każdemu notebookowi, zarówno tym starym jak i nowym. Musze przyznać, że dość długo przesiaduję przed ekranem komputera (średnio 8-9 godzin). O ile w sezonie jesienno-zimowym nie obserwuję wyraźnych trudności w prawidłowej pracy laptopa, o tyle podczas intensywnej pracy w lecie nie jest już tak wesoło... Zdarza się, że muszę wyłączyć komputer i dać sobie spokój z pracą;/

Tylko dlaczego tak się dzieję...? Mój satellite pro ma już prawie 3 lata. Pierwsze objawy skrajnego przegrzewania zauważyłem po około roku od momentu zakupu. Przyczynił się do tego w dużej mierze wydłużony czas pracy komputera w upalne dni.

Głównymi przyczynami przegrzewania się każdego komputera przenośnego są:
  • mało wydajny system chłodzenia (dotyka głównie starsze modele)
  • nagromadzenie się kurzu w podzespołach odpowiedzialnych za chłodzenie
  • zużycie pasty termoprzewodzącej na procesorze
  • narażanie laptopa na dokonywanie długotrwałych, intensywnych i złożonych obliczeń w nagrzanych pomieszczeniach
  • przesiadywanie w słabo przewiewnych oraz źle klimatyzowanych pomieszczeniach
  • nie właściwe korzystanie z komputera

Zwróć uwagę na to jak pracuje Twoja toshiba. Do charakterystycznych objawów przegrzewania się laptopa należą:
  • wydzielanie coraz więcej ciepła
  • obudowa od spodu jest coraz bardziej gorąca i trzymanie jej na kolanach zaczyna być uciążliwe
  • komputer się zawiesza, system działa nie stabilnie
  • wiatraczek chłodzący procesor zaczyna "wyć" jak szalony, tzn. obraca się z tak dużą prędkością, że wydaje się niebawem eksplodować
  • samoczynne wyłączanie się komputera.

W sytuacji, w której zauważysz powyższe objawy, lepiej nie ryzykuj i nie przedłużaj specjalnie pracy laptopa. W skrajnej sytuacji, gdy system chłodzenia procesora zaczyna wyć lepiej pozapisuj swoje pliki i wyłącz komputer. Odpoczynek dobrze mu zrobi:) Warto zabrać się za konserwacje laptopa. Przegrzanie notebooka grozi przede wszystkim spaleniem procesora oraz układu grafiki, które są dosyć drogimi elementami! Do tego może się okazać, że koszt naprawy będzie wyższy niż wartość Twojej toshiby :) Naprawa laptopów jest zazwyczaj droga, dlatego lepiej inwestować w profilaktykę i zadbać, aby nasz komputer się nie przegrzewał.


Idealnym sposobem na zapobieganie wyżej wymienionych zdarzeń jest regularna konserwacja komputera. Jej częstotliwość zależy w głównej mierze od tego w jakich warunków pracuje nasz komputer, np. Jeśli używamy notebooka głównie w domu/biurze itp., wystarczy raz na półtora roku. Jeżeli natomiast laptop jest używany w warsztatach/budowach (pomieszczeniach mniej sterylnych niż dom) najlepszym rozwiązaniem jest konserwacja co ok. 5 miesięcy.

Taka konserwacja polega na usunięciu kurzu z radiatora i wentylatora a także zmianie pasty termo-przewodzącej na procesorze, układach graficznych itd. Konserwacji możesz dokonać samodzielnie, ale... nie da się tego zrobić bez rozebrania komputera na części, podczas konserwacji można także coś uszkodzić a koszt naprawy może wynosić kilkaset złotych. Właśnie z uwagi na ryzyko zaleca się dokonanie konserwacji w autoryzowanym serwisie (jeżeli masz jeszcze gwarancje to warto z niej skorzystać), lub innym wyspecjalizowanym serwisie laptopów. Koszt takiego zabiegu nie jest wysoki w porównaniu z kosztem ewentualnych napraw spowodowanych przegrzaniem się lub też amatorską próbą wyczyszczenia sprzętu.

Może się tak zdarzyć, że laptopa niedawno co był w serwisie a mimo to się przegrzewa... Problem może leżeć w niewłaściwym użytkowaniu sprzętu, np. laptopy z wlotami powietrza na dolnej obudowie (dotyczy to szczególnie toshib serii pro) nie powinny być używane bezpośrednio na kolanach czy łóżku, ponieważ materiał skutecznie blokuje przepływ powietrza. Nie zapomnij o tym, że pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać uruchomionego laptopa w torbie czy plecaku! No chyba, że chcesz się pozbyć sprzętu :)

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

opis bardzo mi pomógł...dziękuje

Prześlij komentarz